NAŠE STÁDO

Posláním našich stád je, kromě odchovu plemenných zvířat a produkce hodnotného masa, také údržba krajiny. Ve zdejší tradičně zemědělské oblasti se ovce a kozy chovaly odnepaměti. Vždy ale spásaly plochy, které nešlo obhospodařovat jiným způsobem. Značná část současných půvabných vřesovišť a stepí není zarostlá lesem právě proto, že byla spásána malými stády z přilehlých vesnic. Postupem času tak vznikla jedinečná území, především z hlediska krajinného rázu a ochrany přírody, která by ovšem bez pastvy neutěšeně zarůstala a splynula s okolními lesy. A právě ta jsou životním prostorem našich stád, která vracejí cinkání zvonečků a živou atmosféru do zdejšího pohostinného kraje.

Chov Romanovských ovcí (Romanov Sheep)

(aktuálně máme k prodeji 30–40 jehniček narozených v roce 2019 a několik kusů narozených v roce 2018, zájemcům rádi zašleme více informací)

Od roku 2003 se náš chov zaměřuje na produkci čistokrevných ovcí romanovského plemene. V současné době tvoří základní plemenné stádo přibližně šedesát vybraných romanovských bahnic a tři romanovští berani linie Rauch a Ruslan. Každoročně prodáváme romanovské jehnice do chovů v tuzemsku, jakož i do různých koutů světa, např. do Maďarska, Chorvatska nebo Ruska, a to většinou prostřednictvím Klubu chovatelů romanovských ovcí www.romanovky.eu, jehož jsme členy.

Dalších asi 70 bahnic užitkové části stáda pak zapouštíme berany plemen Suffolk, u tohoto křížení si pochvalujeme značné růstové vlastnosti jehňat v kombinaci s početností vrhu. Zvláštní skupinu stáda pak tvoří ovce „ve výslužbě“ a „omladina“. V zimě pak zjistíme, že krmíme okolo 400 ovcí.

Za důležité pak považujeme zdůraznit, že náš chov se, navzdory některým teoriím o výživě, obejde bez přikrmování zvířat energetickými krmivy. Ve vegetační sezoně živí ovce pouze pastva na mnohdy značně nehostinných a suchem vyprahlých pastvinách a v zimě jen seno z vlastní produkce. Našim ovcím však tato situace zjevně nevadí a dobře prospívají.

Bahnění romanovských ovcí na Kraví hoře u Znojma, březen 2014

Chov Kašmírských koz

(aktuálně máme k prodeji cca 5 kusů plemenných koziček narozených v roce 2019 a několik plemenných kozlů, zájemcům rádi zašleme více informací)

Nedílnou součástí našich stád jsou i kašmírské kozy a kozlové. V současné době máme dva plemenné kozly a třicet plemenných koz. Případným vážným a zodpovědným zájemcům o chov tohoto plemene koz můžeme nabídnout kůzlata do dalšího chovu.

Kašmírské kozy na Pálavě, květen 2011