OVČÍ VLNA

Vlně ostříhané z našich ovcí se snažíme v co nejvyšší míře najít smysluplné využití. Ani přes všechnu snahu se v současné době její návrat do oděvního průmyslu očekávat nedá. Už proto, že šlechtění ovcí směřuje jejich užitkovost více k produkci masa, mléka nebo třeba vysoké plodnosti, jako v případě romanovských ovcí, které chováme. Kvalita vlny je tak horší, než v minulosti, kdy byly ovce chovány především pro vysokou produkci
kvalitní jemné vlny. 

Vlna romanovek je šedá s příměsí černých pesíků a je obzvláště vhodná na plstění (filcování). Výrobky z ní mají zajímavý přírodní vzhled. Pro barevnou pestrost vlny jsme do stáda pořídili také ovce plemene Zwartbles, z nichž získáváme rouno tmavě hnědé barvy. V kombinaci s tradiční bílou vlnou lze s trochou nápaditosti vytvořit opravdu zajímavé vzory na škále výrobků tkaných, háčkovaných či plstěných.

Nabídka našich výrobků z ovčí vlny je vystavena na www.fler.cz/januv-dvur

Práce s ovčí vlnou začíná u střiže a následného třídění vlny dle barvy a kvality. Snímek zachycuje práci profesionálních střihačů při podzimní střiži na naší farmě v září roku 2016. 
Třídění vlny
Po zpracování vlny v tkalcovně ve Strmilově se vlna na tkalcovských stavech přetváří v koberce, tašky či polštáře.
A posledním krokem v procesu práce s vlnou je její prodej. Snímek zachycuje náš stánek na Bio jarmarku v Brně.